Ogłoszenia
OGŁOSZENIA
Newsletter, informacje, wydarzenia
NEWSLETTER
Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych imprezach, miejscach, regionach, które warto zobaczyć ? Zapisz się do naszego newslettera.

Wpisz e-mail:
Najpopularniejsze
NAJPOPULARNIEJSZE
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
RUSZAJWPOLSKE NA FACEBOOKU
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
NIZINA ŚLĄSKA
Nizina Śląska to rozległa równina na południu Polski. Rozciąga się wzdłuż rzeki Odry na obszarze trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Jest to rejon intensywnego rolnictwa, lekko falisty, raczej bezleśny. Pomimo tego Nizina Śląska potrafi zaoferować piękne i spokojne miejsca do wypoczynku, a także możliwość zwiedzenia wielu miast z atrakcyjnymi zabytkami oraz zachwycających krajoznawczo miejsc.

Jest to region w większości typowo rolniczy, czemu sprzyja klimat - najcieplejszy w Polsce. Obszary o słabszych i piaszczystych glebach porośnięte są lasami, które tworzą największe kompleksy leśne w tym regionie. Są to między innymi Bory Stobrawskie i Bory Niemodlińskie. Wraz z szeregiem jezior (sztucznych zbiorników retencyjnych) stanowią one świetne miejsce do wypoczynku. Zbiorniki Turawski, Nyski, Otmuchowski są idealne do uprawiania sportów wodnych, żeglarstwa i pływania. Letnicy przebywający w licznych ośrodkach wypoczynkowych i gospodarstwach agroturystycznych mają doskonałą okazję do spróbowania jazdy na koniach, wędkowania, grzybobrania, czy po prostu długich i spokojnych spacerów i obserwowania przyrody: zwierząt, ptaków, różnorodnych roślin.

Do największych ośrodków krajoznawczych Niziny Śląskiej należą:

  • Legnica jest starym, średniowiecznym miastem z licznymi zabytkami. Szczególnie ładne są renesansowe kamieniczki zwane „Śledziówkami”. Koniecznie odwiedzić trzeba palmiarnię, w której zgromadzono gatunki egzotycznych roślin, takich jak: figowce, bananowce, palmy. W okolicach pobliskiego Legnickiego Pola stoczono krwawą bitwę z Mongołami, w której zginął Henryk Pobożny.
  • Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce. To tym samym stolica województwa dolnośląskiego, duży ośrodek przemysłowy, akademicki i kulturalny. Spacerując po pięknym rynku, który jest otoczony zdobnymi kamieniczkami, dostrzegamy stojący na jego środku późnogotycki ratusz, bogato zdobiony rzeźbami, wykuszami, sterczynami. Piękne kościoły wrocławskie oglądać można w najstarszej, zabytkowej dzielnicy Wrocławia, Ostrowie Tumskim. Muzea wrocławskie poszczycić się mogą dużymi zbiorami malarskimi. Najcenniejszym jednak obrazem jest "Panorama Racławicka", umieszczona w specjalnie wybudowanym na ten cel budynku, w kształcie rotundy.
  • Oława to piękne miasto z licznymi zabytkami. Pierwotny gotycki zamek, po licznych przebudowach ma obecnie barokowy charakter. Niedaleko, w miejscowości Jelcz, produkowane są samochody ciężarowe. Właśnie w tej miejscowości już w VI wieku istniał drewniany gródek, na miejscu którego wybudowano potem kamienną warownię. Jej ruiny można oglądać do dziś.
  • W Brzegu na turystów czeka okazały, renesansowy zamek. Niektórzy upatrują w nim podobieństwa do krakowskiego Wawelu. W twierdzy mieści się Muzeum Piastów Śląskich z bogatymi zbiorami historycznymi. Brzeg pochwalić się może XIII wiecznym układem starego miasta, pięknymi kamieniczkami i reprezentacyjnym ratuszem. Bardzo wartościową budowlą jest gotycki kościół św. Mikołaja z XIV wieku.
  • Opole to miasto stanowiące centrum administracyjne, przemysłowe i uniwersyteckie. Opole słynie z odbywającego się corocznie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Turyści oglądają przede wszystkim piękną, średniowieczną starówkę i gotycki kościół katedralny św. Krzyża. W mieście zachowały się też fragmenty dawnych murów miejskich. Opolski rynek zdobi potężny ratusz. Szczególnie urokliwym miejscem jest Opolska Wenecja. Nad kanałem Odry – Młynówką, wznosi się szereg pięknych kamieniczek. Na obrzeżach miasta zlokalizowano Muzeum Wsi Opolskiej, skansen z obiektami architektury ludowej. Odbywają się w nim też imprezy folklorystyczne.
  • Racibórz położony jest w najdalej na wschód wysuniętej części Niziny Śląskiej. To miasto z licznymi zabytkami o szczególnie bogatej architekturze. Do dzisiaj zachowały się mury obronne, gotycka Wieża Więzienna, renesansowe kamieniczki, zamek książąt raciborskich, a także liczne kościoły. Rynek miasta zdobi późnobarokowa Kolumna Matki Boskiej, wokół której krążą różne legendy.. Ponoć jej zniszczenie będzie zapowiedzią końca świata. Nieopodal Raciborza znajduje się Park Krajobrazowy - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Obejmuje on zespół klasztorno-pałacowy, park, leśniczówki, rozbudowany system wodny i melioracyjny.

Szereg bardzo cennych zabytków znajdziemy też w wielu innych miejscach. Bardzo ciekawą miejscowością jest Krasiejów. Odkryto w nim stanowiska szkieletów gadów triasowych. Jest to największe w Europie nagromadzenie szczątków mezozoicznych gadów i płazów. Obecnie na miejscu tym powstaje Dinopark, ale już teraz w specjalnych pawilonach oglądać można interesującą ekspozycję. Obiekt ten ma stać się jedną z największych atrakcji Opolszczyzny.

Bardzo chętnie odwiedzanym miejscem jest zamek w Mosznej, z niezliczoną liczbą wież, komnat oraz ogromnym ogrodem. Turyści spacerujący po nim podziwiają zabytkowe drzewa, wielobarwne krzewy azalii i kanały w stylu holenderskim i francuskim. Co roku odbywa się tu Święto Kwitnącej Azalii.

W wielu miejscowościach Niziny Śląskiej można oglądać piękne kościoły. W Oleśnie znajduje się drewniany, kryty gontem kościół św. Anny z XVI wieku. Ponad Nysą góruje gotycki kościół św. Jakuba. W miejscowości Rudy odnajdziemy romańsko-gotycki ceglany kościół Wniebowzięcia NMP i sanktuarium. Liczne zabytki sakralne znajdują się też w Lublińcu.

Opisane powyżej miejsca to tylko nieliczne z wielu atrakcji jakie czekają na Państwa na Nizinie Śląskiej. Każdy, kto lubi zwiedzać i podziwiać piękne zabytki architektury nie będzie zawiedziony przyjazdem w te strony.

autor: Joanna Kołodziejczyk
Odwiedziłeś interesujące miejsca, masz ciekawe wspomnienia z wypraw po Polsce, chciałbyś je zaprezentować użytkownikom ruszajwpolske ? Zajrzyj do sekcji Współpraca i skontaktuj się z nami.
DODAJ OBIEKT