strona główna / Pieniny / Noclegi
Noclegi kwatery
NOCLEGI KWATERY
Oferty specjalne, weekend na rowerze, romantyczny weekend, sylwester, SPA, weekend w siodle
OFERTY SPECJALNE
Ogłoszenia
OGŁOSZENIA
Promocje
PROMOCJE
Newsletter, informacje, wydarzenia
NEWSLETTER
Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych imprezach, miejscach, regionach, które warto zobaczyć ? Zapisz się do naszego newslettera.

Wpisz e-mail:
Najpopularniejsze
NAJPOPULARNIEJSZE

Noclegi Pieniny, kwatery, wakacje 2015

Sromowce Niżne weekend, wakacje Sromowce Niżne, kwatery Sromowce Niżne
noclegi w cenie : 25-40 zł
kategoria : Pokoje gościnne
Zapraszamy Państwa w Pieniny, na wypoczynek do Sromowiec Niżnych. Nasz obiekt noclegowy położony jest w zacisznym miejscu. Z okien rozpościerają się piękne widoki na zabytkowy drewniany kościółek, Dunajec z płynącymi po nim łodziami flisackimi ...
Sromowce Niżne weekend, wakacje Sromowce Niżne, kwatery Sromowce Niżne
noclegi w cenie : 25-35 zł
kategoria : Pokoje gościnne
Pizzeria - Kawiarnia Dunajec Zaprasza do Sromowiec Niżnych na rodzinne Pokoje nad Brzegiem Dunajca. Miła atmosfera, dogodne warunki, Internet Wi-Fi, TV oraz liczne atrakcje tylko u Nas, u stóp Trzech Koron!!!
Sromowce Niżne weekend, wakacje Sromowce Niżne, kwatery Sromowce Niżne
noclegi w cenie : 30-40 zł
kategoria : Kwatery prywatne
Do państwa dyspozycji oddajemy pokoje 2,3,4 osobowe I piętro: dwa pokoje 2 i 4 osobowe z łazienkami i TV II piętro: 2 pokoje 2 i 4 z łazienkami i TV obok wspólna kuchnia w pełni wyposażona.
Sromowce Wyżne weekend, wakacje Sromowce Wyżne, kwatery Sromowce Wyżne
noclegi w cenie : 20-30 zł
kategoria : Agroturystyka
Zapraszamy do naszego domu, położonego malowniczo na pienińskim wzgórzu, pod lasem. Przepiękne widoki, spokój, cisza, oraz bliskość szlaków turystycznych sprawia, że jest to wymarzone miejsce na spędzenie urlopu.
Czorsztyn weekend, wakacje Czorsztyn, kwatery Czorsztyn
noclegi w cenie : 25-35 zł
kategoria : Kwatery prywatne
Nasza miejscowość jest doskonałą bazą wypadową w Pieniny: Trzy Korony, Sokolica, Wąwóz Homole.Do Jeziora Czorsztyńskiego (ok. 500m).W pobliżu znajdują się: kompleks wyciąągów narciarskich Czorsztyn-ski (2km) i przystań początkowa Sływu Dunajcem (8km).
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
RUSZAJWPOLSKE NA FACEBOOKU
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
NASZE MIASTA W REGIONIE
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
PIENINY
Pieniny to jedyne góry w Polsce o takiej barwie, wyglądzie, jakby stworzone z fantazją i niesamowitą wyobraźnią. Wszystko zawdzięczają swojej budowie geologicznej oraz Dunajcowi, rzece, która wyrzeźbiła najpiękniejszy górski przełom w Polsce.

Pieniny znajdują się na południu Polski, przy granicy ze Słowacją, w obrębie Pienińskiego Pasa Skałkowego, zbudowanego z wapieni. Najwyższym szczytem są Wysokie Skałki (leżące w Małych Pieninach, 1050 m n.p.m.), a nie jak sądzi błędnie wiele osób – Trzy Korony. Te drugie są z kolei chyba najczęściej zdobywanym szczytem. Wiele osób upatruje w ich wyglądzie podobieństwa do insygnia królewskiego. Nazwa pochodzi jednak z czasów, kiedy pierwsi turyści wynajmowali przewodników, którzy doprowadzali ich w wybrane miejsce w górach. Stawka za zaprowadzenie na ten szczyt wynosiła właśnie trzy korony.

W Pieninach rosną rośliny, których nigdzie indziej nie znajdziemy. Należą do nich: mniszek pieniński i chryzantema Zawadzkiego. Ogromna różnorodność gatunkowa, zarówno roślin jak i zwierząt objęta została ochroną Pienińskiego Parku Narodowego.

Największą atrakcją jest spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca. Legendy mówią, że ujście Dunajcowi wyrąbał mieczem sam Bolesław Chrobry. Spływ Dunajcem rozpoczyna się w Sromowcach Kątach a kończy w Szczawnicy lub Krościenku. W między czasie górale opowiadają wiele ciekawych rzeczy o najbliższej okolicy oraz zadają zagadki, w którą stronę następnie zakręci koryto rzeki. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo poprawnie odpowiedzieć na to pytanie. Ponieważ jest to rzeka graniczna, spływ organizują także flisacy słowaccy. Jest on jednak już niecko krótszy. Uważa się, że najładniejszy widok na przełom rozciąga się ze szczytu Sokolicy, którego utartym już symbolem jest wisząca nad przepaścią sosna, znana z większości pocztówek.

Ciekawą i odmienną górą, leżącą na pograniczu z Gorcami jest góra Wdżar. Na tym dawnym andezytowym stożku, wygasłego już przed wiekami wulkanu odnotowuje się anomalie magnetyczne, spowodowane uderzeniem w skały przez piorun.

Będąc w Pieninach zachęcam do odwiedzenia poniższych miejscowości:

  • Niedzica – powstała tu zapora i elektrownia wodna na Dunajcu. Przed wybudowaniem tamy toczyły się zacięte spory z ekologami. Przeciwnicy mieli na uwadze zarówno zmiany w ekosystemach, jak i zniszczenie dotychczasowych osiedli. Ostatecznie zaporę wybudowano w połowie lat 90. XX wieku i jak się okazało… w ostatniej chwili. Niedługo po jej oddaniu na Dunajcu wystąpiła ogromna powódź, której falę udało zatrzymać się tylko dzięki nowopowstałemu zbiornikowi. Gdyby nie on, zalanych zostałoby wiele miejscowości. Główną wizytówką Niedzicy jest jednak zamek, z którym związana jest legenda o pięknej Brunhildzie a także tajemnica Inków. Koniecznie trzeba też odwiedzić mini-skansen oraz wozownię.
  • Czorsztyn – w tej małej miejscowości turyści odwiedzają ruiny, które zachowały się po dawnym zamku. Dla wielu może to nie być zbyt imponujące, warto jednak z tego miejsca popatrzeć na cały zalew oraz na górującą nad przeciwległym brzegiem sylwetkę niedzickiego zamku. Do Czorsztyna można przypłynąć z Niedzicy małym, turystycznym stateczkiem.
  • Kluszkowce – jest to z pozoru mała miejscowość. Znajduje się tu jednak dość spora stacja narciarska, gdzie w zimie można wspaniale spędzić czas.
  • Jaworki z rezerwatami: Wąwóz Homole i Biała Woda - spacer szlakami wytyczonymi na ich obszarze należy do najpiękniejszych przeżyć, a przebycie tych tras często stanowi obowiązkowy punkt podczas aktywnego wypoczynku. Warto odwiedzić Muzyczną Owczarnię – klub muzyczny w samym sercu Pienin. Odbywają się tu często koncerty znanych artystów a także warsztaty dla młodych muzyków.
  • Szczawnica – jest to miejscowość uzdrowiskowa, swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wodom mineralnym - szczawom (stąd też pochodzi nazwa miejscowości). Do głównych atrakcji turystycznych należy kolejka krzesełkowa na Palenicę. Zimą działa tutaj stacja narciarska. W Szczawnicy, na Dunajcu, wytyczono również tor kajakowy.
  • Krościenko nad Dunajcem – Warto przespacerować się po zabytkowym rynku, oraz wziąć udział w cotygodniowym jarmarku, na którym można kupić regionalne wyroby (oscypek, bundz, miód) lub ludowe rękodzieła (wyroby wiklinowe, tkackie, skóry, oraz wiele innych atrakcyjnych przedmiotów, które mogą posłużyć jako ciekawa pamiątka). Krościenko to również dobra baza wypadowa zarówno w Pieniny jak i sąsiednie Gorce.
  • Dębno Podhalańskie – godny uwagi jest drewniany kościół z XV wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany został bez użycia gwoździ, ma gotyckie wyposażenie. Prawdziwym skarbem jest polichromia o 33 kolorach i 77 różnych wzorach, wśród których znajduje się orzeł jagielloński. Prawdziwą atrakcją są natomiast piętnastowieczne cymbałki, w których grube sztabki wydają dźwięki wysokie, a cienkie – niskie – co przeczy pozornie prawom fizyki.

Na zakończenie zachęcam każdego do spaceru Drogą Pienińską, czyli traktem wiodącym ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Ścieżka wiedzie prawym brzegiem Dunajca po słowackiej stronie. Ten dziewięciokilometrowy szlak można przebyć pieszo lub rowerem, podziwiając niesamowity przełom Dunajca. Pasmo Pienin chociaż jest bardzo małe kryje w sobie wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.

autor: Joanna Kołodziejczyk
Odwiedziłeś interesujące miejsca, masz ciekawe wspomnienia z wypraw po Polsce, chciałbyś je zaprezentować użytkownikom ruszajwpolske ? Zajrzyj do sekcji Współpraca i skontaktuj się z nami.
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
PRZEŁOM DUNAJCA - ZAKRĘCONA RZEKA.
Jeśli ktoś ma ochotę na fascynującą wycieczkę po Pieninach, ma do dyspozycji kilka sposobów poznawania tych przepięknych gór. Na turystów czekają liczne szlaki turystycznie, podczas przemierzania których, możemy w dużej mierze docenić urok Pienin. Jednakże każdy, kto doświadczył wyjątkowej atrakcji jaką jest spływ Dunajcem potwierdzi, że nic nie jest w stanie zastąpić wrażeń jakich dostarcza ta wodna podróż.

Przełom Dunajca uchodzi za miejsce wyjątkowe nie tylko w Polsce, ale jest też pomnikiem przyrody o światowym znaczeniu. Na odcinku pomiędzy Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, rzeka płynie w głębokim, wyżłobionym przez siebie w skałach wapiennych wąwozie. Na długości 9 km Dunajec siedem razy gwałtownie skręca. Trzy zakola przekraczają kąt 130 stopni, a na niektórych odcinkach urwiste ściany wznoszą się do 300 metrów ponad lustro wody. Takim miejscem są na przykład skały Sokolicy. Liczne meandry sprawiają, iż na odcinku trzech kilometrów w linii prostej, Dunajec ma aż osiem kilometrów długości.

Czy wiesz, że naukowcy do dziś spierają się co do przyczyny powstania Przełomu Dunajca? Jego niesamowite ukształtowanie musi być efektem działania wielu interesujących czynników, jednakże miejscowa ludność bez trudu wyjaśnia jego genezę, opierając się na ludowych podaniach. Według jednej z legend, ujście Dunajca wyrąbał mieczem Bolesław Chrobry. Inna zaś głosi, iż kanion wytarł swoim cielskiem król węży, kiedy uciekał przed polującym na niego Ferkowiczem.

Spływ odbywa się tradycyjnymi łodziami flisackimi, a ich właściciele odziani w tradycyjne, góralskie stroje raczą nas porywającymi legendami, przekazywanymi w regionalnej gwarze. Flisacy pozwalają również wykazać się zwiedzającym, wciągając ich w zabawę polegającą na zgadywaniu, po której stronie rzeki będą mijać górujące nad serpentyną ostre szczyty, co wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Warto poprosić flisaka, by pokazał nam Góry Aksamitki, ponieważ według legendy w tamtejszych grotach przebywał Janosik. Spływ zaczyna się w Sromowcach Kątach, gdzie znajduje się przystań flisacka oraz pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, a jego finisz ma miejsce po 18 km w Szczawnicy. Pokonanie tego odcinka trwa od 2 do 3 godzin, zależnie od stanu wody. Druga część spływu trwa około 30 minut, a jego trasa rozciąga się pomiędzy Szczawnicą i Krościenkiem na długości 5 km. Tradycja organizowania spływów trwa od pierwszej połowy XIX, kiedy pasażerami flisaków byli głównie kuracjusze ze Szczawnicy oraz goście zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Po tym, jak spływ zaczęto opisywać w czasopismach tematycznych i przewodnikach turystycznych, stał się on atrakcją na skalę europejską.

Spływ Dunajcem to nie jedyna możliwość podziwiania piękna Przełomu, gdyż po jego prawej stronie przebiega Droga Pienińska, którą można pokonać pieszo, lub na rowerze. Trasa wiedzie ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru i niemal w całości znajduje się po słowackiej stronie. Droga częściowo znajduje się na terenie Rezerwatu Przyrody przełom Dunajca, a jego bliższe poznanie ułatwia 13 stacji ścieżki dydaktycznej. W okolicach rezerwatu znajduje się kilka szczególnie urokliwych zakątków. Jest to między innymi Skok Janosika lub Zbójnicki Skok, czyli miejsce, gdzie kanion Dunajca zwęża się do 10 m, a głębokość rzeki w tym miejscu wynosi około 12 m. Warto również zwrócić uwagę na Siedem Mnichów - wieże skalne o wysokości 80 m, położone na zboczu Holicy przy trzeciej pętli Dunajca. Wiele straci ten, kto przegapi źródło krasowe Stuletnia Woda, bowiem skosztowanie jego wody, gwarantuje 100 lat życia. Źródło tryska pod koniec przełomu pod skałą o nazwie Sama Jedna i nie zamarza nawet zimą.

autor: Honorata Dzierżak
Odwiedziłeś interesujące miejsca, masz ciekawe wspomnienia z wypraw po Polsce, chciałbyś je zaprezentować użytkownikom ruszajwpolske ? Zajrzyj do sekcji Współpraca i skontaktuj się z nami.