Ogłoszenia
OGŁOSZENIA
Newsletter, informacje, wydarzenia
NEWSLETTER
Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych imprezach, miejscach, regionach, które warto zobaczyć ? Zapisz się do naszego newslettera.

Wpisz e-mail:
Najpopularniejsze
NAJPOPULARNIEJSZE

Noclegi w okolicy miejscowości Szczyrk

Wisła weekend, wakacje Wisła, kwatery Wisła
noclegi w cenie : 50-85 zł
kategoria : Pensjonaty
Rodzinny ośrodek w zacisznym miejscu idealny na rodzinny wypoczynek.Duża bezpieczna łaka,dużo atrakcji-podgrzewany basen,jacuzzi.super położenie - blisko centrum i aquaparku w hot. "Gołębiewski"Organizujemy imprezy dla firm ,biesiady ,grille.Zaprasza
Wisła weekend, wakacje Wisła, kwatery Wisła
noclegi w cenie : 50-80 zł
kategoria : Wille
Zapraszamy do nowo otwartych, komfortowych apartamentów "Starka" z niezależnymi kuchniami, łazienkami i WiFi. Do dyspozycji gości ogród z placem zabaw, grillem, zadaszone miejsca parkingowe.
Wisła weekend, wakacje Wisła, kwatery Wisła
noclegi w cenie : 55-70 zł
kategoria : Pensjonaty
Komfortowa willa z bali drewnianych, usytuowana na południowym stoku górskim, w malowniczej dolinie Jawornika, zaledwie 1500 m od centrum miasta. Idealne warunki dla rodzin!
Żywiec weekend, wakacje Żywiec, kwatery Żywiec
noclegi w cenie : 40-70 zł
kategoria : Pensjonaty
Sylwester w górach z kuligiem-zadzwoń zapytaj o wolne miejsca!
Węgierska Górka weekend, wakacje Węgierska Górka, kwatery Węgierska Górka
noclegi w cenie : 30-50 zł
kategoria : Domki całoroczne
CAŁOROCZNY,KOMFORTOWY W PEŁNI WYPOSAŻONY DOMEK ATRAKCYJNIE POŁOŻONY NAD RZEKĄ SOŁĄ. 3 SYPIALNIE,SALON Z KUCHNIĄ ORAZ ŁAZIENKA.NA MIEJSCU PARKING,GRILL ORAZ KOCIOLEK.W POBLIŻU TRASA ROWEROWA I SPACEROWA.
Węgierska Górka weekend, wakacje Węgierska Górka, kwatery Węgierska Górka
noclegi w cenie : 30-40 zł
kategoria : Domki letniskowe
Drewniany w pełni wyposażony domek całoroczny (max 9 osób) znajdujący się w spokojnym miejscu na obrzeżach wsi Cisiec położonej między Węgierską Górką i Milówką.
Żywiec weekend, wakacje Żywiec, kwatery Żywiec
noclegi w cenie : 40-75 zł
kategoria : Apartamenty
Nowo wybudowane apartamenty o wysokim standardzie, każdy z widokiem na Jezioro Żywieckie.
Neve ~16 km
Istebna weekend, wakacje Istebna, kwatery Istebna
noclegi w cenie : 35-50 zł
kategoria : Apartamenty
Malowniczo położone z widokiem na góry domki znajdują się w Istebnej Andziołówce . Całoroczne apartamenty położone blisko wyciągów narciarskich (10min piechotą od wyciągów krzesełkowych Zagroń i Złoty Groń), ścieżek spacerowych i szlaków rowerowych.
Istebna weekend, wakacje Istebna, kwatery Istebna
noclegi w cenie : 27-44 zł
kategoria : Domki całoroczne
Malowniczo położone z widokiem na góry domki znajdują się w Istebnej Andziołówce w Beskidach. Całoroczne domki usytuowane blisko wyciągów narciarskich.
Jaworzynka weekend, wakacje Jaworzynka, kwatery Jaworzynka
noclegi w cenie : 35-50 zł
kategoria : Pokoje gościnne
Pod Jowiszem to dom wybudowany w 2005 roku na wysokości 640 m n.p.m. na pięknej widokowej działce otoczonej dużym bajkowym ogrodem. Wokół rozpościera się panorama gór Beskidu Śląskiego, a także pasmo gór po stronie czeskiej i słowackiej.
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
RUSZAJWPOLSKE NA FACEBOOKU
Atrakcyjne regiony turystyczne w Polsce - tanie kwatery i pokoje, szukaj noclegu i dokonaj rezerwacji
SZCZYRK - NARTY, TAŃCE I ŚPIEWY
Kiedy spojrzymy na herb Szczyrku, prawdopodobnie natychmiast pomyślimy o wakacjach. Żółte, promienne słońce, falująca woda oraz zielone gałązki sugerują, iż Szczyrk to idealne miejsce na letni wypoczynek. Urokliwy klimat miasteczka, przyjaźni górale, piękne otoczenie i świetna baza wypadowa w Beskid Śląski to z pewnością ważne argumenty przemawiające za jego wyborem.

Jednakże zdecydowanie większą siłę przyciągania mają tutaj sporty zimowe. Na ich wielbicieli czeka kolej krzesełkowa na Skrzyczne, liczne trasy narciarskie (np. Golgota, Bieńkula), kompleks skoczni narciarskich Szczyrk – Skalite oraz kompleks skoczni narciarskich Biła. O znakomitym zapleczu dla sportów zimowych w Szczyrku świadczy fakt, iż miasteczko było główną bazą IX Zimowego Europejskiego Festiwalu Młodzieży "Śląsk - Beskidy 2009" odbywały się zawody w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim i snowboardzie.

W dziejach Szczyrku odnotowano osadnictwo ludności różnej narodowości: wołoskie, węgierskie, austriackie, czeskie i słowackie. Miejscowość rozwijała się na bazie takich dziedzin jak rolnictwo, hodowla, myślistwo, pasterstwo, produkcja drewna oraz tkactwo. W zakresie turystyki Szczyrk zaczął się rozwijać po I Wojnie Światowej. Na pionierską bazę noclegową zaadaptowano poaustriackie koszary i lazarety, a na Skrzycznem powstał schron turystyczny dla narciarzy. Ważnym momentem w dziejach Szczyrku było przyłączenie do niego Salmopolu, czyli samodzielnej osady, założonej przez osadników ewangelickich o ciekawej tożsamości religijnej i kulturowej. Prawa miejskie Szczyrk otrzymał w dniu 1 stycznia 1973 roku.

Zwiedzanie najpiękniejszych miejsc w Szczyrku może dostarczyć wielu wrażeń. Dominują tutaj zabytki sakralne. Warto zacząć od 200-letniego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Św. Jakuba. Do najcenniejszych obiektów przechowywanych w kościele należą barokowa ambona, chrzcielnica, i kropielnica z 1800 roku. Najstarsze kościelne zabytki pochodzą z zlikwidowanego w Nowym Sączu klasztoru Norbertanek. Innym ważnym obiektem sakralnym jest Sanktuarium Maryjne na Górce, gdzie według legendy ukazywała się Matka Boska. W pobliżu świątyni znajduje się najstarsza kapliczka murowana z 1829 r., zwana "kapliczką u Bieńków". Najstarszym zabytkiem Szczyrku jest drewniany krzyż misyjny z 1730 roku umieszczony w drewnianej kapliczce stojącej nieopodal restauracji "Senator". Oprócz niego, w Szczyrku znajduje się jeszcze wiele krzyży i figur.

Wśród zabytków świeckich warto zwrócić uwagę na regionalne chaty z XIX wieku, a szczególnie na tą, w której zlokalizowano Zajazd „Pod Białym Krzyżem”. Warto odwiedzić również Beskidzką Galerię Sztuki.

Szczyrk ma także wiele ciekawych propozycji kulturalnych. Dużą popularnością cieszy się zespół Klimczok prezentujący tańce narodowe takie jak polonez, krakowiak, mazur, kujawiak, a także tańce Skalnego Podhala oraz tańce górali żywieckich. Zespół organizuje również zabawy plenerowe – kuligi, ogniska, biesiady góralskie i konkursy. Innym bardzo znanym zespołem mającym na swoim koncie wiele sukcesów jest Ondraszek, którego repertuar obejmuje tańce górali śląskich, żywieckich, tańce narodowe oraz taniec Zbójnicki. W Szczyrku działają również cztery wspaniałe kapele góralskie: Hora, Hajduk, Kapela Góralska Antoniego Gluzy, Zbójnicy oraz Ondraszki. Na uwagę zasługują również lokalni artyści, np. rzeźbiarze lub hafciarze.

autor: Honorata Dzierżak
Odwiedziłeś interesujące miejsca, masz ciekawe wspomnienia z wypraw po Polsce, chciałbyś je zaprezentować użytkownikom ruszajwpolske ? Zajrzyj do sekcji Współpraca i skontaktuj się z nami.
DODAJ OBIEKT