Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Jarosławiec-Jezierzany
Kruklanki
Bolków
Mielno
Niowa Kiszewa
Stężyca
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Podwilk
Natać Wielka
Grzybowo
Wilkasy
Biskupiec
Wilkasy
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Zapora na Solinie

Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.

Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.

Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu

Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim zaliczany jest do najlepiej zachowanych gotyckich warowni w Polsce. Dawniej był siedzibą biskupów, dziś mieści się w nim Muzeum Warmińskie. Budowlę wzniesiono między 1350 a 1401 r. na planie kwadratu o boku 48,5 m.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Festiwal Wikingów

Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.

Puszcza Białowieska

Jeszcze na początku XX w. z Puszczy Białowieskiej eksploatowano drewno. Pamiątką z tamtych czasów jest 200 km linii kolejki wąskotorowej. Dzisiaj znaczną część objęto ochroną parku narodowego a także wpisano na listę Rezerwatów Biosfery i listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Najdłuższa miejscowość w Polsce

Zawoja uważana jest za najdłuższą miejscowość w Polsce. Znana wieś letniskowa i turystyczna, położona u stóp Babiej Góry ciągnie się na ok. 18 km długości.

Grota Łokietka

Grota Łokietka jest największą z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy ukrywał się w niej król Władysław Łokietek przed czeskim królem Wacławem II. Pogoń za polskim władcą zmyliła pajęczyna pokryta kroplami rosy zasłaniająca wejście do groty.

Świnoujście plaża

Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF