Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Lisewo
Lisewo
Krynica Morska
Kołobrzeg
Zełwągi
Nowy Klincz
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Muzeum flumenistyczne

W muzeum filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i tysiąc czterysta zapalniczek. To unikatowa wystawa w Polsce, na której zgromadzono tak bogate zbiory związane z historią niecenia ognia.

Ciechocinek

Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.

Międzyrzecki Region Umocniony

Międzyrzecki Region Umocniony to największa istniejąca fortyfikacja w Europie. Długość tras podziemnych przekracza 30 km a kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów przypomina istny labirynt. Po wojnie korytarze zamieszkały nietoperze, a w czasie zimy ilość nocujących osobników szacuje się na 30 tysięcy. Wiele z nich należy do bardzo cennych i zagrożonych gatunków.

Największa tama w Polsce

Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.

Rynek w Pułtusku

W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce i na Niżu Europejskim. Mierzy 108,5 metra głębokości. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza, która jest równocześnie jednym z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w kraju.

Bieszczady

Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.

Kaszuby

Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.

Beskid Niski

U stóp najwyższej góry Beskidu Niskiego, Lackowej, położona jest dolina, gdzie dawniej tętniła życiem mała, łemkowska wieś. Dziś po osadzie pozostała tylko niewielka cerkiewka, której biały ściany wyróżniają się pośród pełnych zieleni i malowniczych krajobrazów.

Zapora na Solinie

Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF