Czy wiesz, że
Międzyrzecki Region Umocniony
Międzyrzecki Region Umocniony to największa istniejąca fortyfikacja w Europie. Długość tras podziemnych przekracza 30 km a kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów przypomina istny labirynt. Po wojnie korytarze zamieszkały nietoperze, a w czasie zimy ilość nocujących osobników szacuje się na 30 tysięcy. Wiele z nich należy do bardzo cennych i zagrożonych gatunków.
Kamienne kręgi
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie to najdłuższe drewniane molo w Europie. Drewniana konstrukcja wchodzi w morze na około pół kilometra - część spacerowa ma 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji Sopotu. Na końcu mola zlokalizowana jest przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Z pomostu roztaczają sie piękne widoki na miasto, plaże oraz klifowe wybrzeże Kępy Redłowskiej.
Pojezierze Iławskie
Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.
Ślad meteorytu
Na Roztoczu znajduje się spore, koliste zagłębienie, w środku którego położone są wsie Podlesie Duże i Podlesie Małe. Naukowcy oceniają, że jest to pamiątka po uderzeniu meteorytu jakie miało miejsce 40-60 mln lat temu. Mógł mieć on średnicę ok. 50 m i wagę 250 000 ton.
Żubry nad Bałtykiem
Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.
Najdłuższa miejscowość w Polsce
Zawoja uważana jest za najdłuższą miejscowość w Polsce. Znana wieś letniskowa i turystyczna, położona u stóp Babiej Góry ciągnie się na ok. 18 km długości.
Różnorodność wyznań w Wiśle
Wisłą jest jedynym miastem w Polsce, gdzie przeważają luteranie. Wśród mieszkańców 12 tysięcznej miejscowości są również m. in. katolicy, Świadkowie Jehowy, baptyści i Zielonoświątkowcy. Różnorodność wyznań w Wiśle ocenia się na około 20.
Panorama Racławicka
We Wrocławiu znajduje się "Panorama Racławicka", czyli potężny obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło o rozmiarach 15 X 114 metrów upamiętnia setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięską bitwę wojsk powstańczych nad rosyjskimi pod Racławicami. Dzieło tworzące zamknięty krąg umieszczone zostało w okrągłej sali
Orawa
W skansenie w Zubrzycy Górnej poznać można charakterystyczną architekturę Orawy. Jej najciekawszym elementem jest tzw. wyżka, czyli komora na poddaszu drewnianej chałupy pełniąca rolę spichlerza jest typowa dla chałup orawskich.