st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Dziemiany
Kudowa Zdrój
Jarosławiec
Reszel
Śliwice
Śliwice
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Mrągowo
Nowy Probark
Śliwice
Dziemiany
Śliwice
Reszel
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Pojezierze Iławskie

Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.

Muzeum flumenistyczne

W muzeum filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i tysiąc czterysta zapalniczek. To unikatowa wystawa w Polsce, na której zgromadzono tak bogate zbiory związane z historią niecenia ognia.

Największa tama w Polsce

Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.

Ciechocinek

Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.

Orawa

W skansenie w Zubrzycy Górnej poznać można charakterystyczną architekturę Orawy. Jej najciekawszym elementem jest tzw. wyżka, czyli komora na poddaszu drewnianej chałupy pełniąca rolę spichlerza jest typowa dla chałup orawskich.

Foki nad Bałtykiem

Foki żyją w chłodnych morzach. Potrafią bardzo szybko pływać i wytrzymać pod wodą nawet 40 minut. Te zadziwiające ssaki morskie zobaczyć może każdy – w helskim fokarium. Najlepiej udać się tam w czasie karmienia, kiedy na oczach widzów połykają smaczne śledziki.

Ołtarz Witta Stwosza

Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.

Muzeum Browaru w Żywcu

W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.

Świnoujście plaża

Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF