Czy wiesz, że
Kamienne kręgi
Muzeum Browaru w Żywcu
W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.
Wieża Kopernika
We Fromborku w tzw. Wieży Kopernika została urządzona wystawa przedstawiająca pracownię znakomitego astronoma. Na podstawie prowadzonych w tym miejscu obserwacji mistrz napisał dzieło "De revolutionibus orbium coelestium".
Latarnia w Świnoujściu
Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzańskie bagna i szuwary stały się ostoją dla łosia, który jedynie tutaj przetrwał zawieruchy II wojny światowej.
Twierdza Osowiec podczas walk I wojny światowej była niemal miasteczkiem. Zamieszkiwało ją ok. 5 tysięcy żołnierzy, do których dyspozycji była własna fabryka amunicji i prochu, cmentarz i cerkiew.
Pojezierze Iławskie
Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.
Bieszczady
Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.
Plaże we Władysławowie
W granicach Władysławowa znajduje się 23 km różnorodnych plaż, na których znajduje się kilkanaście strzeżonych kąpielisk. W sezonie można tu skorzystać z wodnych zjeżdżalni czy morskich przejażdżek "bananem" lub skuterem wodnym. Za Władysławowem, pomiędzy Chłapowem a Rozewiem, znajduje się ok. 2 km plaża, przeznaczona dla naturystów.
Puszcza Białowieska
Jeszcze na początku XX w. z Puszczy Białowieskiej eksploatowano drewno. Pamiątką z tamtych czasów jest 200 km linii kolejki wąskotorowej. Dzisiaj znaczną część objęto ochroną parku narodowego a także wpisano na listę Rezerwatów Biosfery i listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.