Czy wiesz, że
Sanktuarium Grabarka
Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!
Plaże we Władysławowie
W granicach Władysławowa znajduje się 23 km różnorodnych plaż, na których znajduje się kilkanaście strzeżonych kąpielisk. W sezonie można tu skorzystać z wodnych zjeżdżalni czy morskich przejażdżek "bananem" lub skuterem wodnym. Za Władysławowem, pomiędzy Chłapowem a Rozewiem, znajduje się ok. 2 km plaża, przeznaczona dla naturystów.
Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.
Najstarszy dźwig portowy w Europie
Monumentalna budowla, Gdański Żuraw stojący nad Motławą jest najstarszym w Europie dźwigiem portowym istniejącym od 1363 r. Jego drewnianą część, zniszczoną podczas II wojny światowej odrestaurowano. Dziś, wraz z Fontanną Neptuna jest symbolem miasta.
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie są jedynym miejscem na świecie gdzie występuje krzemień pasiasty. Wydobywany w neolicie w Krzemionkach Opatowskich wykorzystywany był do wyrobu narzędzi. Obecnie jest to bardzo cenny kamień jubilerski – o niepowtarzalnym wyglądzie, dekoracyjny i stosunkowo twardy.
Przełęcz Dukielska
Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.
Największa tama w Polsce
Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.
Hejnał w Zamościu
W Zamościu można usłyszeć hejnał, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej tylko na trzy strony świata. Według legendy tradycja pomijania kierunku zachodniego sięga jeszcze czasów samego Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta, po zatargu z Krakowianami zakazał grać w kierunku prastarego grodu.
Pojezierze Iławskie
Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.
Panorama Racławicka
We Wrocławiu znajduje się "Panorama Racławicka", czyli potężny obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło o rozmiarach 15 X 114 metrów upamiętnia setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięską bitwę wojsk powstańczych nad rosyjskimi pod Racławicami. Dzieło tworzące zamknięty krąg umieszczone zostało w okrągłej sali