Czy wiesz, że
Muzeum papiernictwa
Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.
Narew
Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.
Beskid Niski
U stóp najwyższej góry Beskidu Niskiego, Lackowej, położona jest dolina, gdzie dawniej tętniła życiem mała, łemkowska wieś. Dziś po osadzie pozostała tylko niewielka cerkiewka, której biały ściany wyróżniają się pośród pełnych zieleni i malowniczych krajobrazów.
Świnoujście plaża
Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.
Największy ceglany kościół w Europie
Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.
Wioska Hobbitów
W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.
Zapora na Solinie
Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.
Łódź
Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.
Latarnia w Świnoujściu
Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.
Orawa
W skansenie w Zubrzycy Górnej poznać można charakterystyczną architekturę Orawy. Jej najciekawszym elementem jest tzw. wyżka, czyli komora na poddaszu drewnianej chałupy pełniąca rolę spichlerza jest typowa dla chałup orawskich.