st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Wilkasy
Śliwice
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.

Łódź

Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.

Ciechocinek

Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.

Przełęcz Dukielska

Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.

Sanktuarium Grabarka

Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.

Wąwozy lessowe

Na Lubelszczyźnie znajduje się największe w Europie skupisko wąwozów lessowych. Tworzą one ogromne systemy. Każdy z nich ma wąskie dno i urwiste zbocza, często ozdobione rozrośniętymi systemami korzeniowymi drzew.

Szczeliniec Wielki

Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce i na Niżu Europejskim. Mierzy 108,5 metra głębokości. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza, która jest równocześnie jednym z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w kraju.

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF