Czy wiesz, że
Latarnia w Świnoujściu
Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.
Grota Łokietka
Grota Łokietka jest największą z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy ukrywał się w niej król Władysław Łokietek przed czeskim królem Wacławem II. Pogoń za polskim władcą zmyliła pajęczyna pokryta kroplami rosy zasłaniająca wejście do groty.
Dom do góry nogami
W Szymbarku zobaczyć można dom stojący do góry nogami. Wchodzi się do niego przez znajdujący się przy samej ziemi dach. W pomieszczeniach łóżka i meble przyklejone są do sufitu co sprawia niesamowite wrażenie. W Szymbarskim skansenie znajduje się także wiele innych osobliwości, jak chociażby najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
Plaże we Władysławowie
W granicach Władysławowa znajduje się 23 km różnorodnych plaż, na których znajduje się kilkanaście strzeżonych kąpielisk. W sezonie można tu skorzystać z wodnych zjeżdżalni czy morskich przejażdżek "bananem" lub skuterem wodnym. Za Władysławowem, pomiędzy Chłapowem a Rozewiem, znajduje się ok. 2 km plaża, przeznaczona dla naturystów.
Cerkwia w Białowieży
W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.
Góry Świętokrzyskie
Jak głosi legenda w Górach Świętokrzyskich odbywały się dawniej sabaty czarownic do czasu, gdy na Łysej Górze wzniesiono klasztor. Zły Lucyper nakazał zniszczenie świętego miejsca. Jednak kiedy diabły niosły na wielkiej płachcie kamienie - przestraszyły się bicia dzwonów. Rozsypane głazy leżą dziś na stokach góry tworząc słynne gołoborza.
Rynek w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.
Kaszuby
Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.
Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi
W Kowarach co roku organizowany jest "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Nawiązuje on do największej przedwojennej atrakcji Karkonoszy. Zjazdy saniami o wygiętych płozach stały się w pewnym okresie nawet popularniejsze od narciarstwa.