st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Wilkasy
Śliwice
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Muzeum papiernictwa

Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.

Wioska Hobbitów

W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.

Muzeum flumenistyczne

W muzeum filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i tysiąc czterysta zapalniczek. To unikatowa wystawa w Polsce, na której zgromadzono tak bogate zbiory związane z historią niecenia ognia.

Cerkwia w Białowieży

W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.

Zapora na Solinie

Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.

Beskid Niski

U stóp najwyższej góry Beskidu Niskiego, Lackowej, położona jest dolina, gdzie dawniej tętniła życiem mała, łemkowska wieś. Dziś po osadzie pozostała tylko niewielka cerkiewka, której biały ściany wyróżniają się pośród pełnych zieleni i malowniczych krajobrazów.

Hejnał w Zamościu

W Zamościu można usłyszeć hejnał, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej tylko na trzy strony świata. Według legendy tradycja pomijania kierunku zachodniego sięga jeszcze czasów samego Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta, po zatargu z Krakowianami zakazał grać w kierunku prastarego grodu.

Foki nad Bałtykiem

Foki żyją w chłodnych morzach. Potrafią bardzo szybko pływać i wytrzymać pod wodą nawet 40 minut. Te zadziwiające ssaki morskie zobaczyć może każdy – w helskim fokarium. Najlepiej udać się tam w czasie karmienia, kiedy na oczach widzów połykają smaczne śledziki.

Największy motyl

Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF