Czy wiesz, że
Łódź
Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.
Spływ Dunajcem
Historia turystycznych spływów Dunajcem sięga 1828 roku! Dziś tratwy zbudowane są z pięciu połączonych ze sobą drewnianych czółen a flisacy zabawiają turystów niesamowitymi legendami i przewrotnymi zagadkami.
Sanktuarium Grabarka
Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie to najdłuższe drewniane molo w Europie. Drewniana konstrukcja wchodzi w morze na około pół kilometra - część spacerowa ma 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji Sopotu. Na końcu mola zlokalizowana jest przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Z pomostu roztaczają sie piękne widoki na miasto, plaże oraz klifowe wybrzeże Kępy Redłowskiej.
Klasztor kamedułów w Wigrach
W Wigrach znajduje się dawny klasztor kamedułów. Przepięknie usytuowany nad jeziorem jest najcenniejszym zabytkiem architektury regionu. Wokół niego mieszczą się eremy, w których mnisi wiedli pustelnicze życie
Wioska Hobbitów
W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.
Wąwozy lessowe
Na Lubelszczyźnie znajduje się największe w Europie skupisko wąwozów lessowych. Tworzą one ogromne systemy. Każdy z nich ma wąskie dno i urwiste zbocza, często ozdobione rozrośniętymi systemami korzeniowymi drzew.
Kamienne kręgi
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.
Wieża Kopernika
We Fromborku w tzw. Wieży Kopernika została urządzona wystawa przedstawiająca pracownię znakomitego astronoma. Na podstawie prowadzonych w tym miejscu obserwacji mistrz napisał dzieło "De revolutionibus orbium coelestium".