Czy wiesz, że
Wioska Hobbitów
W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.
Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi
W Kowarach co roku organizowany jest "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Nawiązuje on do największej przedwojennej atrakcji Karkonoszy. Zjazdy saniami o wygiętych płozach stały się w pewnym okresie nawet popularniejsze od narciarstwa.
Szyb naftowy w Bóbrce
W Bóbrce wykopano pierwszy na świecie szyb naftowy. Autentyczne urządzenia wiertnicze najstarszej kopalni ropy naftowej oglądać można w skansenie Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.
Żubry nad Bałtykiem
Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.
Stawianie "Moja"
Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.
Morskie Oko
Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.
Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.
Biskupin
Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.
Ciechocinek
Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.
Piątek
W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.