st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Dziemiany
Kudowa Zdrój
Reszel
Dźwirzyno
Śliwice
Mrągowo
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Mrągowo
Nowy Probark
Śliwice
Dziemiany
Śliwice
Reszel
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Spływy kajakowe rzeką Drawą

Spływy kajakowe rzeką Drawą należą do najpopularniejszych i najpiękniejszych w kraju. Przed laty kilkakrotnie trasę tą pokonywał wraz ze studentami Karol Wojtyła. Dziś szlak kajakowy nosi jego imię.

Różnorodność wyznań w Wiśle

Wisłą jest jedynym miastem w Polsce, gdzie przeważają luteranie. Wśród mieszkańców 12 tysięcznej miejscowości są również m. in. katolicy, Świadkowie Jehowy, baptyści i Zielonoświątkowcy. Różnorodność wyznań w Wiśle ocenia się na około 20.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.

Stawianie "Moja"

Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.

Nikifor Krynicki

Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.

Górny Śląsk

Pierwsze w Polsce (a 12 w Europie) sztuczne lodowisko otworzono w Katowicach 6 grudnia 1930 roku. Z obiektu korzystali najlepsi na świecie sportowcy. Niestety zniszczone przez pożary nie przetrwało do dzisiaj. W Chorzowskim wesołym miasteczku znajduje się pierwszy polski rollercoaster. Ma wysokość 7 pięter oraz podwójną pętlę, dzięki czemu pasażerowie przebywają część jazdy do góry nogami. Rozpędzone wagoniki osiągają prędkość 60 km/h.

Rudy 102

Legendarnego Rudego 102, którym jeździła załoga "Czterech pancernych", wraz z psem Szarikiem zobaczyć można w Poznaniu. Czołg, a właściwie jego przekrój stoi w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego. Sceny we wnętrzu dało się nakręcić tylko w zniszczonym i podziurawionym podczas walk pojeździe.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Kolej gondolowa na Szyndzielnię działa od 1953 roku i jest drugą koleją linową w Polsce (po kolei na Kasprowy Wierch). Obecnie, po modernizacji wraz z koleją na Jaworzynę Krynicką są jednymi tego typu kolejkami w naszym kraju.

Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu

Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF