Czy wiesz, że
Narew
Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.
Orawa
W skansenie w Zubrzycy Górnej poznać można charakterystyczną architekturę Orawy. Jej najciekawszym elementem jest tzw. wyżka, czyli komora na poddaszu drewnianej chałupy pełniąca rolę spichlerza jest typowa dla chałup orawskich.
Największy motyl
Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.
Żubry nad Bałtykiem
Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.
Cerkwia w Białowieży
W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.
Góry Świętokrzyskie
Jak głosi legenda w Górach Świętokrzyskich odbywały się dawniej sabaty czarownic do czasu, gdy na Łysej Górze wzniesiono klasztor. Zły Lucyper nakazał zniszczenie świętego miejsca. Jednak kiedy diabły niosły na wielkiej płachcie kamienie - przestraszyły się bicia dzwonów. Rozsypane głazy leżą dziś na stokach góry tworząc słynne gołoborza.
Latarnia w Świnoujściu
Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.
Najdłuższa miejscowość w Polsce
Zawoja uważana jest za najdłuższą miejscowość w Polsce. Znana wieś letniskowa i turystyczna, położona u stóp Babiej Góry ciągnie się na ok. 18 km długości.
Ołtarz Witta Stwosza
Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim zaliczany jest do najlepiej zachowanych gotyckich warowni w Polsce. Dawniej był siedzibą biskupów, dziś mieści się w nim Muzeum Warmińskie. Budowlę wzniesiono między 1350 a 1401 r. na planie kwadratu o boku 48,5 m.