Czy wiesz, że
Kaszuby
Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.
Kraków
Rynek Główny w Krakowie, w obecnym rozplanowaniu powstał w roku 1257. Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów! Pod Rynkiem ukryte są ogromne piwnice.
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie to najdłuższe drewniane molo w Europie. Drewniana konstrukcja wchodzi w morze na około pół kilometra - część spacerowa ma 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji Sopotu. Na końcu mola zlokalizowana jest przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Z pomostu roztaczają sie piękne widoki na miasto, plaże oraz klifowe wybrzeże Kępy Redłowskiej.
Jastrzębia Góra
Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, to jak wynika z najnowszych badań, miejsce położone w Jastrzębiej Górze a nie rozewski przylądek. Najbardziej na północ wysunięty przysiółek Polski oznaczony jest specjalnym cokołem umieszczonym na jastrzębiogórskiej plaży. Wyżej, na klifie, położono specjalny kamień z przymocowaną tablicą, na której dokładnie opisano geograficzne położenie północnego fragmentu kraju.
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo zawsze było tajemniczym miejscem. Jako baza wojenna najpierw wojsk niemieckich, potem radzieckich stanowiła miejsce niedostępne, nie uwzględniane na mapach. Dziś na obszarze dawnych, ćwiczebnych poligonów znajdują się jedne z największych wrzosowisk w Polsce.
Rynek w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.
Górny Śląsk
Pierwsze w Polsce (a 12 w Europie) sztuczne lodowisko otworzono w Katowicach 6 grudnia 1930 roku. Z obiektu korzystali najlepsi na świecie sportowcy. Niestety zniszczone przez pożary nie przetrwało do dzisiaj. W Chorzowskim wesołym miasteczku znajduje się pierwszy polski rollercoaster. Ma wysokość 7 pięter oraz podwójną pętlę, dzięki czemu pasażerowie przebywają część jazdy do góry nogami. Rozpędzone wagoniki osiągają prędkość 60 km/h.
Świnoujście plaża
Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.
Festiwal Wikingów
Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.
Stawianie "Moja"
Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.