st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Wrony
Zbrosza Duża
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Ołtarz Witta Stwosza

Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.

Muzeum flumenistyczne

W muzeum filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i tysiąc czterysta zapalniczek. To unikatowa wystawa w Polsce, na której zgromadzono tak bogate zbiory związane z historią niecenia ognia.

Świątynia Wang

W Karpaczu zobaczyć można typowy, średniowieczny kościółek norweski zbudowany z całości z drewna bez użycia gwoździ. Świątynia Wang jest oryginalną budowlą przeniesioną z dalekiej Skandynawii. Zachwyca swoją bogatą ornamentyką i kunsztem sztuki nordyckiej.

Największy motyl

Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.

Festiwal Wikingów

Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.

Muzeum papiernictwa

Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.

Święta Lipka

Święta Lipka to najpopularniejsze sanktuarium maryjne na północy Polski. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP jest też perełką wśród polskiej architektury barokowej, która zachwyci swoim pięknem nie tylko miłośnika sztuki.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Kopalnie w Tatrach ?

Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF