Czy wiesz, że
Ruchome wydmy
Ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się rocznie o około 3-10 metrów. Najwyższe z wydm mają nawet 30 metrów wysokości. Przemieszczanie wydm jest konsekwencją wiejącego wiatru, który przesypuje ziarenka piasku przez ich szczyt, oraz brak roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza jego wpływ. Niewątpliwie to jedna z ciekawszych atrakcji dla odwiedzających okolice Łeby.
Hejnał w Zamościu
W Zamościu można usłyszeć hejnał, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej tylko na trzy strony świata. Według legendy tradycja pomijania kierunku zachodniego sięga jeszcze czasów samego Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta, po zatargu z Krakowianami zakazał grać w kierunku prastarego grodu.
Narew
Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.
Kopalnie w Tatrach ?
Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.
Kraków
Rynek Główny w Krakowie, w obecnym rozplanowaniu powstał w roku 1257. Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów! Pod Rynkiem ukryte są ogromne piwnice.
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie są jedynym miejscem na świecie gdzie występuje krzemień pasiasty. Wydobywany w neolicie w Krzemionkach Opatowskich wykorzystywany był do wyrobu narzędzi. Obecnie jest to bardzo cenny kamień jubilerski – o niepowtarzalnym wyglądzie, dekoracyjny i stosunkowo twardy.
Święta Lipka
Święta Lipka to najpopularniejsze sanktuarium maryjne na północy Polski. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP jest też perełką wśród polskiej architektury barokowej, która zachwyci swoim pięknem nie tylko miłośnika sztuki.
Najdłuższa miejscowość w Polsce
Zawoja uważana jest za najdłuższą miejscowość w Polsce. Znana wieś letniskowa i turystyczna, położona u stóp Babiej Góry ciągnie się na ok. 18 km długości.
Beskid Niski
U stóp najwyższej góry Beskidu Niskiego, Lackowej, położona jest dolina, gdzie dawniej tętniła życiem mała, łemkowska wieś. Dziś po osadzie pozostała tylko niewielka cerkiewka, której biały ściany wyróżniają się pośród pełnych zieleni i malowniczych krajobrazów.
Kampinowski Park Narodowy
W Kampinoskim Parku Narodowym zobaczyć można wydmy śródlądowe, uważane za najwspanialsze wydmy tego typu w Europie. Między nimi znajdują się ogromne obszary bagienne, wśród których powstają pokłady torfu niskiego.