Czy wiesz, że
Szczeliniec Wielki
Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.
Muzeum papiernictwa
Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.
Świątynia Wang
W Karpaczu zobaczyć można typowy, średniowieczny kościółek norweski zbudowany z całości z drewna bez użycia gwoździ. Świątynia Wang jest oryginalną budowlą przeniesioną z dalekiej Skandynawii. Zachwyca swoją bogatą ornamentyką i kunsztem sztuki nordyckiej.
Biebrzański Park Narodowy
Biebrzańskie bagna i szuwary stały się ostoją dla łosia, który jedynie tutaj przetrwał zawieruchy II wojny światowej.
Twierdza Osowiec podczas walk I wojny światowej była niemal miasteczkiem. Zamieszkiwało ją ok. 5 tysięcy żołnierzy, do których dyspozycji była własna fabryka amunicji i prochu, cmentarz i cerkiew.
Morskie Oko
Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.
Bieszczady
Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.
Festiwal Wikingów
Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo zawsze było tajemniczym miejscem. Jako baza wojenna najpierw wojsk niemieckich, potem radzieckich stanowiła miejsce niedostępne, nie uwzględniane na mapach. Dziś na obszarze dawnych, ćwiczebnych poligonów znajdują się jedne z największych wrzosowisk w Polsce.
Szyb naftowy w Bóbrce
W Bóbrce wykopano pierwszy na świecie szyb naftowy. Autentyczne urządzenia wiertnicze najstarszej kopalni ropy naftowej oglądać można w skansenie Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.
Zapora na Solinie
Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.