Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Majdy
Spychowo
Klonowo
Rydzewo
Majdy
Mrągowo
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.

Szczeliniec Wielki

Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.

Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi

W Kowarach co roku organizowany jest "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Nawiązuje on do największej przedwojennej atrakcji Karkonoszy. Zjazdy saniami o wygiętych płozach stały się w pewnym okresie nawet popularniejsze od narciarstwa.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Inspiracja "Zemsty"

Zamek w Odrzykoniu koło Krosna był miejscem autentycznej kłótni o mur dwóch szlachciców. Zainspirowany tymi wydarzeniami Aleksander Fredro napisał znaną komedię - "Zemstę". Nieopodal znajduje się rezerwat "Prządki" z fantastycznymi formacjami skalnymi.

Świątynia Wang

W Karpaczu zobaczyć można typowy, średniowieczny kościółek norweski zbudowany z całości z drewna bez użycia gwoździ. Świątynia Wang jest oryginalną budowlą przeniesioną z dalekiej Skandynawii. Zachwyca swoją bogatą ornamentyką i kunsztem sztuki nordyckiej.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Kolej gondolowa na Szyndzielnię działa od 1953 roku i jest drugą koleją linową w Polsce (po kolei na Kasprowy Wierch). Obecnie, po modernizacji wraz z koleją na Jaworzynę Krynicką są jednymi tego typu kolejkami w naszym kraju.

Narew

Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.

Góry Świętokrzyskie

Jak głosi legenda w Górach Świętokrzyskich odbywały się dawniej sabaty czarownic do czasu, gdy na Łysej Górze wzniesiono klasztor. Zły Lucyper nakazał zniszczenie świętego miejsca. Jednak kiedy diabły niosły na wielkiej płachcie kamienie - przestraszyły się bicia dzwonów. Rozsypane głazy leżą dziś na stokach góry tworząc słynne gołoborza.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF