Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Śniadowo
Kartuzy
Giżycko/Gajewo
Kruklanki
Zyndaki
Miłakowo
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Inspiracja "Zemsty"

Zamek w Odrzykoniu koło Krosna był miejscem autentycznej kłótni o mur dwóch szlachciców. Zainspirowany tymi wydarzeniami Aleksander Fredro napisał znaną komedię - "Zemstę". Nieopodal znajduje się rezerwat "Prządki" z fantastycznymi formacjami skalnymi.

Narew

Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.

Rudy 102

Legendarnego Rudego 102, którym jeździła załoga "Czterech pancernych", wraz z psem Szarikiem zobaczyć można w Poznaniu. Czołg, a właściwie jego przekrój stoi w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego. Sceny we wnętrzu dało się nakręcić tylko w zniszczonym i podziurawionym podczas walk pojeździe.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się rocznie o około 3-10 metrów. Najwyższe z wydm mają nawet 30 metrów wysokości. Przemieszczanie wydm jest konsekwencją wiejącego wiatru, który przesypuje ziarenka piasku przez ich szczyt, oraz brak roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza jego wpływ. Niewątpliwie to jedna z ciekawszych atrakcji dla odwiedzających okolice Łeby.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzańskie bagna i szuwary stały się ostoją dla łosia, który jedynie tutaj przetrwał zawieruchy II wojny światowej. Twierdza Osowiec podczas walk I wojny światowej była niemal miasteczkiem. Zamieszkiwało ją ok. 5 tysięcy żołnierzy, do których dyspozycji była własna fabryka amunicji i prochu, cmentarz i cerkiew.

Spływy kajakowe rzeką Drawą

Spływy kajakowe rzeką Drawą należą do najpopularniejszych i najpiękniejszych w kraju. Przed laty kilkakrotnie trasę tą pokonywał wraz ze studentami Karol Wojtyła. Dziś szlak kajakowy nosi jego imię.

Sanktuarium Grabarka

Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!

Przełęcz Dukielska

Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.

Klasztor kamedułów w Wigrach

W Wigrach znajduje się dawny klasztor kamedułów. Przepięknie usytuowany nad jeziorem jest najcenniejszym zabytkiem architektury regionu. Wokół niego mieszczą się eremy, w których mnisi wiedli pustelnicze życie
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF