Czy wiesz, że
Najstarszy dźwig portowy w Europie
Monumentalna budowla, Gdański Żuraw stojący nad Motławą jest najstarszym w Europie dźwigiem portowym istniejącym od 1363 r. Jego drewnianą część, zniszczoną podczas II wojny światowej odrestaurowano. Dziś, wraz z Fontanną Neptuna jest symbolem miasta.
Rynek w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.
Hejnał w Zamościu
W Zamościu można usłyszeć hejnał, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej tylko na trzy strony świata. Według legendy tradycja pomijania kierunku zachodniego sięga jeszcze czasów samego Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta, po zatargu z Krakowianami zakazał grać w kierunku prastarego grodu.
Szczeliniec Wielki
Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.
Bieszczady
Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.
Największa tama w Polsce
Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.
Święta Lipka
Święta Lipka to najpopularniejsze sanktuarium maryjne na północy Polski. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP jest też perełką wśród polskiej architektury barokowej, która zachwyci swoim pięknem nie tylko miłośnika sztuki.
Kolej gondolowa na Szyndzielnię
Kolej gondolowa na Szyndzielnię działa od 1953 roku i jest drugą koleją linową w Polsce (po kolei na Kasprowy Wierch). Obecnie, po modernizacji wraz z koleją na Jaworzynę Krynicką są jednymi tego typu kolejkami w naszym kraju.
Jastrzębia Góra
Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, to jak wynika z najnowszych badań, miejsce położone w Jastrzębiej Górze a nie rozewski przylądek. Najbardziej na północ wysunięty przysiółek Polski oznaczony jest specjalnym cokołem umieszczonym na jastrzębiogórskiej plaży. Wyżej, na klifie, położono specjalny kamień z przymocowaną tablicą, na której dokładnie opisano geograficzne położenie północnego fragmentu kraju.
Zapora na Solinie
Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.