Czy wiesz, że
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.
Ołtarz Witta Stwosza
Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.
Biskupin
Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.
Klasztor kamedułów w Wigrach
W Wigrach znajduje się dawny klasztor kamedułów. Przepięknie usytuowany nad jeziorem jest najcenniejszym zabytkiem architektury regionu. Wokół niego mieszczą się eremy, w których mnisi wiedli pustelnicze życie
Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu
Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.
Cerkwia w Białowieży
W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.
Bieszczady
Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.
Grota Łokietka
Grota Łokietka jest największą z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy ukrywał się w niej król Władysław Łokietek przed czeskim królem Wacławem II. Pogoń za polskim władcą zmyliła pajęczyna pokryta kroplami rosy zasłaniająca wejście do groty.
Wrocław
Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.
Kopalnie w Tatrach ?
Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.