st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Wrony
Zbrosza Duża
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Kopalnie w Tatrach ?

Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.

Piątek

W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.

Szyb naftowy w Bóbrce

W Bóbrce wykopano pierwszy na świecie szyb naftowy. Autentyczne urządzenia wiertnicze najstarszej kopalni ropy naftowej oglądać można w skansenie Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.

Ołtarz Witta Stwosza

Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.

Foki nad Bałtykiem

Foki żyją w chłodnych morzach. Potrafią bardzo szybko pływać i wytrzymać pod wodą nawet 40 minut. Te zadziwiające ssaki morskie zobaczyć może każdy – w helskim fokarium. Najlepiej udać się tam w czasie karmienia, kiedy na oczach widzów połykają smaczne śledziki.

Kampinowski Park Narodowy

W Kampinoskim Parku Narodowym zobaczyć można wydmy śródlądowe, uważane za najwspanialsze wydmy tego typu w Europie. Między nimi znajdują się ogromne obszary bagienne, wśród których powstają pokłady torfu niskiego.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Muzeum Browaru w Żywcu

W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.

Spływ Dunajcem

Historia turystycznych spływów Dunajcem sięga 1828 roku! Dziś tratwy zbudowane są z pięciu połączonych ze sobą drewnianych czółen a flisacy zabawiają turystów niesamowitymi legendami i przewrotnymi zagadkami.

Wioska Hobbitów

W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF