st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Jastrzębia Góra

Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, to jak wynika z najnowszych badań, miejsce położone w Jastrzębiej Górze a nie rozewski przylądek. Najbardziej na północ wysunięty przysiółek Polski oznaczony jest specjalnym cokołem umieszczonym na jastrzębiogórskiej plaży. Wyżej, na klifie, położono specjalny kamień z przymocowaną tablicą, na której dokładnie opisano geograficzne położenie północnego fragmentu kraju.

Złoty Potok

Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.

Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu

Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.

Panorama Racławicka

We Wrocławiu znajduje się "Panorama Racławicka", czyli potężny obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło o rozmiarach 15 X 114 metrów upamiętnia setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięską bitwę wojsk powstańczych nad rosyjskimi pod Racławicami. Dzieło tworzące zamknięty krąg umieszczone zostało w okrągłej sali

Kraków

Rynek Główny w Krakowie, w obecnym rozplanowaniu powstał w roku 1257. Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów! Pod Rynkiem ukryte są ogromne piwnice.

Muzeum Browaru w Żywcu

W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.

Morskie Oko

Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.

Wrocław

Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.

Szyb naftowy w Bóbrce

W Bóbrce wykopano pierwszy na świecie szyb naftowy. Autentyczne urządzenia wiertnicze najstarszej kopalni ropy naftowej oglądać można w skansenie Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.

Spływy kajakowe rzeką Drawą

Spływy kajakowe rzeką Drawą należą do najpopularniejszych i najpiękniejszych w kraju. Przed laty kilkakrotnie trasę tą pokonywał wraz ze studentami Karol Wojtyła. Dziś szlak kajakowy nosi jego imię.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF