Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Stare Juchy
Kaliska
Lisy
Grzybowo
Sianożęty
Więcki
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Biskupin

Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.

Łódź

Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.

Rynek w Pułtusku

W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.

Kopalnie w Tatrach ?

Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.

Wrocław

Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzańskie bagna i szuwary stały się ostoją dla łosia, który jedynie tutaj przetrwał zawieruchy II wojny światowej. Twierdza Osowiec podczas walk I wojny światowej była niemal miasteczkiem. Zamieszkiwało ją ok. 5 tysięcy żołnierzy, do których dyspozycji była własna fabryka amunicji i prochu, cmentarz i cerkiew.

Najstarszy dźwig portowy w Europie

Monumentalna budowla, Gdański Żuraw stojący nad Motławą jest najstarszym w Europie dźwigiem portowym istniejącym od 1363 r. Jego drewnianą część, zniszczoną podczas II wojny światowej odrestaurowano. Dziś, wraz z Fontanną Neptuna jest symbolem miasta.

Festiwal Wikingów

Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.

Stawianie "Moja"

Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.

Najgłębsze jezioro w Polsce

Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce i na Niżu Europejskim. Mierzy 108,5 metra głębokości. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza, która jest równocześnie jednym z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w kraju.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF