st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Giżycko
Olsztynek
Raciąż
Sulęczyno
Legbąd
Reszel

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Pojezierze Iławskie

Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.

Największy motyl

Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.

Łódź

Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.

Festiwal Wikingów

Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.

Święta Lipka

Święta Lipka to najpopularniejsze sanktuarium maryjne na północy Polski. Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP jest też perełką wśród polskiej architektury barokowej, która zachwyci swoim pięknem nie tylko miłośnika sztuki.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.

Muzeum flumenistyczne

W muzeum filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej zgromadzono ok. pół miliona etykiet zapałczanych i tysiąc czterysta zapalniczek. To unikatowa wystawa w Polsce, na której zgromadzono tak bogate zbiory związane z historią niecenia ognia.

Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu

Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamek w Lidzbarku Warmińskim zaliczany jest do najlepiej zachowanych gotyckich warowni w Polsce. Dawniej był siedzibą biskupów, dziś mieści się w nim Muzeum Warmińskie. Budowlę wzniesiono między 1350 a 1401 r. na planie kwadratu o boku 48,5 m.

Wrocław

Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF