st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Rowy
Łapalice
Leśno
Wrony
Olsztynek
Zbrosza Duża
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Kaszuby

Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.

Biskupin

Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.

Stawianie "Moja"

Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.

Kamienne kręgi

Kammienne kręgi - w Węsiorach zobaczyć można jedne z najlepiej zachowanych kamiennych kręgów w Polsce. Towarzyszą im liczne kurhany. Całe stanowisko uważane jest za ogromne cmentarzysko Gotów z I-III wieku. Kamienie z których ułożono kręgi o średnicy od 10-30 metrów, mają wysokość ok. 1,5 metra.

Dom do góry nogami

W Szymbarku zobaczyć można dom stojący do góry nogami. Wchodzi się do niego przez znajdujący się przy samej ziemi dach. W pomieszczeniach łóżka i meble przyklejone są do sufitu co sprawia niesamowite wrażenie. W Szymbarskim skansenie znajduje się także wiele innych osobliwości, jak chociażby najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Muzeum Browaru w Żywcu

W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.

Bory Tucholskie

Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.

Kampinowski Park Narodowy

W Kampinoskim Parku Narodowym zobaczyć można wydmy śródlądowe, uważane za najwspanialsze wydmy tego typu w Europie. Między nimi znajdują się ogromne obszary bagienne, wśród których powstają pokłady torfu niskiego.

Kolej gondolowa na Szyndzielnię

Kolej gondolowa na Szyndzielnię działa od 1953 roku i jest drugą koleją linową w Polsce (po kolei na Kasprowy Wierch). Obecnie, po modernizacji wraz z koleją na Jaworzynę Krynicką są jednymi tego typu kolejkami w naszym kraju.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF