st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Choczewo
Olsztynek
Zbrosza Duża
Polańczyk
Mrągowo
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Szczeliniec Wielki

Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.

Złoty Potok

Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.

Przełęcz Dukielska

Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.

Świnoujście plaża

Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.

Plaże we Władysławowie

W granicach Władysławowa znajduje się 23 km różnorodnych plaż, na których znajduje się kilkanaście strzeżonych kąpielisk. W sezonie można tu skorzystać z wodnych zjeżdżalni czy morskich przejażdżek "bananem" lub skuterem wodnym. Za Władysławowem, pomiędzy Chłapowem a Rozewiem, znajduje się ok. 2 km plaża, przeznaczona dla naturystów.

Pojezierze Iławskie

Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.

Wrocław

Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.

Ołtarz Witta Stwosza

Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się rocznie o około 3-10 metrów. Najwyższe z wydm mają nawet 30 metrów wysokości. Przemieszczanie wydm jest konsekwencją wiejącego wiatru, który przesypuje ziarenka piasku przez ich szczyt, oraz brak roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza jego wpływ. Niewątpliwie to jedna z ciekawszych atrakcji dla odwiedzających okolice Łeby.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF